Av.Cüneyt Bülent ŞEKERCİ 'nin deprem ile ilgili programı

Av.Cüneyt Bülent ŞEKERCİ 'nin deprem ile ilgili programı
28 Şubat 2023 - 18:41


Cüneyt Bülent Şeker: Deprem için neler yapabiliriz? Hayatımızı nasıl koruyabiliriz bir deprem karşısında? Bursa bir deprem bölgesi ve Bursa’daki binalar dip dibe. Caddeler geniş değil. Biz Büyük bir deprem olsa Bursa’da nasıl hayatta kalabiliriz?

Hayatta Kalma Uzmanı Ertan Bey: Deprem çantalarımızın olması gerekiyor. İnsanların deprem eğitimi alması gerekiyor. Hayatta kalmayla ilgili bilgiler veriyoruz. Bütün işadamlarının, sanayi bölgesinin toplanıp bir B planı oluşturması gerekiyor. Sanayi bölgelerinde bir yıkıma karşı kalifiye eleman ihtiyacını karşılayabileceğimiz bir ortam oluşturmak için çaışıyoruz.
Cüneyt Bülent Şeker: Ertan bey önemli bir konya değindi.  Bir anda deprem olursa sanayi durur, işçi bulunamaz. Biz o yüzden kalifiye işçileri hazırlıyoruz. Sanayi ve üretim devam etmeli. Coşkun bey siz deprem bölgesine gittiniz. Orada ne gibi eksiklikler gördünüz? Aynı deprem Bursa’da olursa neler olur?
Coşkun Yalçın Taş: Büyük bir yıkım oldu. Ulaşımda sıkıntılar vardı, yardımlar zor ulaşıyordu. Ben Malatya bölgesindeydim. Malatya güzel bir şehir. Yapılanması güzel. Sokaklar geniş. Burayı görünce Bursa geldi aklıma ve korkuttu beni. Malatya’da bile yardımlar çok zor ulaştı.

Cüneyt Bülent Şeker: Yeni binalar nasıl yıkılır? Üç tane denetim var. Eksik bir denetim yapıldığı söyleniyor. Bursa su üzerinde duruyor. Bu büyük bir tehlike. Ne yapmak lazım? Hiç deprem olmayacakmış gibi ovalara yayılmışız. Tarım alanlarına yayılmışız. Ne yapmamız lazım?

Coşkun Yalçın Taş: Örneği Malatya’dan verirken yerleşimi çok güzel ama yapılarda sıkıntı olduğunu söyledim. Bursa’ da da aynı hataları yapmamak lazım.
Cüneyt Bülent Şeker: Eğitim de önemli. Çök, kapan, tutun ile olmaz bunlar. Bu idarenin de kabahati. Vatandaşında hatası var. Çünkü bir an önce yapı yapmak istiyor, evini almak istiyor. Nereden ruhsat çıkacağını önceden öğreniyor ve oradan ruhsatsız yapılar yapıyor. Denetimsiz şekilde yapılan binalar özellikle Bursa konumunda mevcut. Batısındaki binalar ise zemin konusundan sıkıntılı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum