'' İzmir Valiliği İl Jandarma Komutanlığının kurmuş olduğu bilgilendirme standı yoğun ilgi gördü''

Jandarma Personellerinin kurduğu kazalara karşı tedbir alma standı Trafikte her yıl daha iyi olabilmek adına İzfaş Gaziemir Tarım Fuarında Menderes, Torbalı ve diğer Jandarma Karakollarından Rütbeliler vatandaşlara bilgi verdi.

'' İzmir Valiliği İl Jandarma Komutanlığının kurmuş olduğu bilgilendirme standı yoğun ilgi gördü''
01 Şubat 2024 - 14:21
Haber /Hüsne SALI
Çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çeken İzmir İl Jandarma komutanlığının standı jandarma personellerinin bilgilendirmesiyle güzel anlar yaşandı.
Jandarma Astsubay Üstçavuş Bülent Ünal’ dan bizlerde bilgiler aldık.

 
  1. Neden Böyle bir stant kuruldu, amaç nedir?
 Bizim bu standı kurma amacımız Tarım fuarında; Trafikte tarım araçları ve tarım aletlerinin güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bu standı kurmuş bulunmaktayız.
Trafik kazalarını önleme noktasında tarım araçlarının karışmış olduğu traktörlerin bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetini icra ediyoruz. Tarım araçlarının ana yola çıktıkları zaman traktörlerin daha doğrusu traktörler olarak konuşalım traktörlerin ana yola çıktıklarında çok çok daha dikkat etmeleri gerekmekte. Üçgen reflektör takmaları gerekmektedir. Sarı Çakar, ikaz lambası takmaları gerekmektedir. Ayrıca en önemli hususlardan bir tanesi rops demiri diye tabir edilen traktörlerin koruma demiri bunları mutlaka takmaları gerekmektedir. Çünkü traktör kaza anında devrildiğinde sürücüyü kurtaran ross demirdir.
  1. Ross Demiri nedir ?
Demir çerçeve burada standımızda da mevcuttur düştükleri zaman kaza anında en büyük faydası bu ross demir'in bulunmaktadır. Evet, ayrıca trafikte görmek kadar da görünür olmak bizim için en önemli unsurlardan bir tanesidir.


Reflektör tak görünür ol
  1. Özellikle römorklar büyük tehlikeye mi sebep oluyor?
Evet, gerekli tedbiri almadıkları zaman diğer gece ışıklı olmayan aydınlatma olmayan yol da arkadan gelen sürücüler öndeki römorkları fark edemiyorlar, fark ettikten sonra da geç oluyor. Kazalar meydana geliyor bizim amacımız görmek kadar görünür olmanın önemini anlatmak özellikle traktörlerin daha az kaza yapma ihtimaline karşı gerekli bilgilendirmeyi yapmaktayız.

  1. Özellikle bu römorklarda haddinden fazla yolcu taşınıyor? Bu konudaki düşünceniz nedir?
Sadece yük amaçlıdır. Trafikte, sosyal medyalarda, haberlerde kazaları görüyoruz. Römorkta 10 kişi öldü 5 kişi öldü. Söylerken bile insan üzülüyor vatandaşı bilinçlendirmek için buradayız.
Kesinlikle insan taşınması sakıncalıdır
Hem sakıncalıdır hem 2918 sayılı karayolları trafik kanununa göre yasaktır.
Cezalar kanunda yazılan maddeler gereği miktarlar bellidir ama bizim amacımız da vatandaşımızı çiftçilerimizi bilgilendirerek bilinçlendirerek bu kazaların önüne geçmek için elimizden gelen bütün çabaları yapıyoruz. Eğitim faaliyetleri etkinlikleri icra ediyoruz. Vatandaşa bu bilgilendirmeyi yaparak amacımıza ulaşmayı hedefliyoruz ve çocukları hedef aldık. Kesinlikle trafik kazalarını önlemenin 34 temel ayağı vardır bu temel ayaklardan bir tanesi de eğitim olduğuna inanıyoruz. Çocuklar bizden direkt trafik jandarma asından dinledikleri zaman bunların bilinçaltlarına yerleştiği zaman o çocuk hayatı boyunca emniyet kemerini otomatik olarak takıyor.  Gelecek önümüzdeki nesillerde daha kazaların olmadığı daha bilinçli nesilleri yetiştirmek amacıyla böyle dergiler yapıyoruz. Bizim zaten amacımız 2030 yılında ölümlü ve yaralanmalı kazaların olmadığı bir trafik sisteminin 2050 yılına kadar bunu geliştirmek bunu amaçlamak ve bunu da gelecek nesillere aktarmaktır.
Trafik kollukları olarak elimizden geldiğince, ölümlü ve yaralanmalı kazaları azaltmak
 Amacımız ailelerin canları yanmasın kimseler üzülmesin trafikte güvenli sistem yaklaşımı ile ilgili olarak bu farkındalığı oluşturmak. Kazaların önüne geçerek ölümlü ve yaralanmaları azaltmasıdır.
Az önce de yine değindik ‘’ eğitim eğitim ‘’ dedik. Her şeyin başı eğitim


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum