Nalan ŞAHBAZOĞLU

Nalan ŞAHBAZOĞLU

nsahbazoglu@gmail.com

Hakkında

                                                   SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU
17 Eylül Pazar günü Karşıyaka Bostanlı sahil üzerindeki caddede egzoz kokularının yerini parfüm kokuları aldı, birbirinden süslü kıyafetli,  renkli,  neşeli kadınlar özenle süslenmiş bisikletlerinin üzerinde etrafı selamlayarak, şarkılar söyleyerek turladı, görenleri şaşkına çevirip, yüzlerinde tatlı bir gülümse bıraktı. Sadece İzmir de değil 200 şehirde ve 35 ülkede kısa zamanlı da olsa sanki vakti durdurup, farklı bir güzelliklere doğru götürdü. Bu güzellikleri başlatan Sema Gür 2013 yılında Süslü Kadınlar Bisiklet Turunu kurdu, küçük bir grupla başlayan tur 11. yılında büyüyerek bütün şehirlere ve ülkelere yayıldı.
Turun İzmir’ den başlaması gerçekten gurur verici.  Peki, turun vermek istediği mesaj neydi?  “Avrupa Hareketlilik Haftası, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü Haftası” kapsamında gerçekleştirilen tur, bisikletin hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek, kadının toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek, kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara sahip olduğunu, her alanda kendilerini özgürce ifade etmelerini hatırlatmak istiyor. Çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak, kadınların toplumda daha görünür ve sorumluluk sahibi olmasını istiyor. İklim krizine karşı her bireyin yapabileceği bir şeyler olduğunu,  bisiklete binerek dünyaya olumlu katkıda bulunulabileceğini düşünüyor.
Turun ortak dileği ise; “İklim krizi” ne karşı toplumun tüm paydaşlarının derhal harekete geçmesi, şehirlerin insan odaklı olması, bisiklet dostu sağlıklı şehirler olarak yeniden tasarlanması, kamu alanlarının kadın, çocuk, yaşlı ve engellilerin rahatlıkla erişebileceği, faydalanabileceği alanlar olarak kullanıma sunulmasını istiyor. Yaya ve bisikletliler için güvenli ulaşım altyapısı ve hizmetler almak istiyor. Özellikle son yıllarda artan bisikletli ölümlerin durmasını, bunu sağlamak için gerekli yasal düzenlemelerin sağlanmasını, trafikte bisiklet farkındalığının tüm toplumda oluşması için paydaşların harekete geçmesini istiyor.
Sağlıklı bir toplum, yaşanabilir bir gelecek için özellikle Pazar günleri şehir merkezinde bazı caddelerin trafiğe kapatılarak “Otomobilsiz Pazar” ilan edilmesini istiyor.
Seneye tekrar Süslü Kadınlar Bisiklet Turuna katılmak için şimdiden sabırsızlanıyorum, muhteşem bir katılım ve gönül birliği ile yapılan turun amacına ulaşması en büyük dileğim ve ulaşacağına inanıyorum. Sema Gür ve gönülden emek veren herkese çok teşekkür ediyorum.
Daha güzel bir hayat için bisikletlerinizi alın, sevgiyle kalın.