Serhat KORKMAZ

Serhat KORKMAZ

serhat@eforyonetim.com

Hakkında

APARTMAN / SİTE GİDER AVANS PAYLARINDAKİ ARTIŞLAR NEYE GÖRE YAPILMAKTA ?Merhaba sevgili okurlarımız ;
Bu yazımızda oldukça uzun ama bir o kadarda kısa şekilde açıklanabilecek bir başlık altın sizler ile buluşmak mutluluğuna sahip oldum.
 Avans gider payı yani halk arasındaki adı ile aidatlar Kat Malikleri Genel Kurulunda belirlenir. Tabiki bunun için işletme projesi hazırlanır genel kurulun onayına sunulur onaylanan işletme projesi ile aidatlar  belirlenir. Kat Mülkiyeti Kanunu içinde herhangi bir sınır veya kısıtlama bulunmamaktadır. Zaten bunun ile ilgili bir kısıtlama olmasıda mümkün görünmemektedir.
İşletme projelerinde gösterilen giderlerin oranı tesisin mevcut demirbaşlarının sayısı ve özelliği ( yüzme havuzu, spor salonları, asansörleri, peyzaj vb.), personel sayısı gibi ana kalemlere bağlıdır. Bunlara bağlı gider ne kadar fazla ise aidatlarda o kadar fazla olacak demektir.
Son dönemlerde sıkça konuşulan fahiş aidat artışı ülkemizde yeni gündem maddesi olarak sıkça karşılaşmaya başladık. Elbetteki masrafların artması kimsenin hoşuna gitmemekte ama öncelikle sakinleşip artan giderinizin sadece aidat mı olduğunu düşünerek hareket etmekte fayda olduğuna inanmaktayım.
Dünyayı etkileyen bir ekonomik kriz olduğunu haberlerde hergün dinlemekteyiz ve bu krizden en çok etkilenen ülkelerden biriyiz. Az önce belirttiğim işletme projelerini etkileyen kalemler ile ilgili temin veya bakım maliyetleri artıkça gider oranları artmakta. Örneğin 2022 yılı sonunda %54 asgari ücret artışı yapıldı bunu sadece bir personel üzerinden değerlendirmek çok yanlış olacaktır çünkü bu artış alınan tüm hizmetlere yansıtıldığın hizmet alımından mal tedarikine kadar tüm giderlere aynı hatta daha fazla oranda etki etmişken aidatın %10 – 15 gibi artmasını beklemek hayal ülkesinde yaşamaktan farksızdır.
Sevgili okurlar bu konu daha çok uzar çok örnekler verilebilir köşe bitmeden yazıyı sonlandırmak gerekiyor inşallah bir dahaki sayıda yine birlikte oluruz.
Ortak yaşam alanlarında huzuru yakalayabilme için bilinçli sakinler ve bilinçli yönetici şarttır.