Ahmet Bereket

Ahmet Bereket

ahmetbereket@gmail.com

ÜLKEMİZDEKİ BÜROKRASİ VE YOZLAŞMA

09 Kasım 2023 - 15:41

ÜLKEMİZDEKİ BÜROKRASİ VE YOZLAŞMA
BAKALIM BU YAZIM KİMİN ZORUNA GİDECEK, ÜSTÜNE KİM ALINACAK?

Ülkemizdeki sıradan rutin işlerin yürütülmesinde bile yaşanan en önemli sorunları başında, Bürokrasi kurumundaki çarpık yapılanma ve bürokrasi kurumumuzdaki yozlaşma gelmektedir. Bunun en büyük nedeni ise maalesef ki, siyaset kurumunun referansı olmadan istisnai durumlar haricinde, arkanızda siyaset kurumunun desteği olmadan İstediğiniz bir İl’e ilçeye ve benzeri yerlere bürokrat olarak atanmanız neredeyse imkânsızdır. Hal böyle olunca, maalesef mevcut sayasal iktidar kimse, mülki amirler dâhil, o siyasal iktidarın siyasal anlayışına göre hizmet etmek durumundadır. İLİNDE KENDİNİ ARAYAN SİYASAL İKTİDAR YA DA MECLİSTE GURUBU BULUNAN PARTİLERİN. Gerek il gerek ilçe başkanlarına randevu vermeyen, telefonlarına çıkmayan, ya da İllerine yapılan Özellikle iktidar ve ana muhalefet partisinin gerek genel başkan, gerekse Milletvekillerini havaalanında karşılamayan, BÜROKRATLAR BİLİRLER Kİ,  ilk atama kararnamesinde, soluğu başka bir il, ilçe, belde ya da kızağa çekileceklerdir. Siyaset kurumuna bunun gerekesini sorduğunuzda aldığınız cevap ise hep şudur. BİZLER SEÇİLMİŞ, ONLAR ATANMIŞ. Yani, SİYASAL İKTİDARIN ATADIKLARI.
Bende İzmir il başkanlığım dönenimde bu tip hadiselere çok şahit olmuş, hatta birinde o günkü İktidar Partisinin il başkanının üst düzey bir bürokratla telefonla konuşmasına şahit olup söylediklerini duyduktan sonra.  Nasıl konuşabiliyorsun karşındakine bu üslupla dediğimde “BAŞKANIM; ONLAR BENİM MEMURUM” ifadesini duyduğumda ve akabinde istediği şeyin kısa bir zaman sonra yapıldığını gördüğümde ANLADIM Kİ, BÜROKRASİDE LİYAKAT YERİNİ ADAMIN ADAMLIĞINA BIRAKMIŞ. Siyaset kurumu, İl başkanları, ilçe başkanları bürokratlardan ellerini çekmedikleri sürece bu bozukluk bu yozlaşma devam edip gidecek, her siyasasal iktidar değişikliğinde yeni gelen kendinden olan bürokratı göreve oturtacak, olan yine MİLLETİMİZE olacaktır. Bu arada haklarını teslim etmek adına özellikle ifade etmek isterim ki, yakinen de tanıdığım, Adamın adamı olmayan, Devletin kendine verdiği yetkiler doğrultusunda, siyasal iktidar, ana muhalefet, muhalefet partilerinin il, ilçe vb. başkanları ne demiş ne istemiş umurunda bile olmadan, kanun ve nizama uygun yapılması gerek işlemleri yapan. Yapılmaması gerekenleri de elinin tersiyle iten ADAM GİBİ ADAM BÜROKRATLAR Ve MÜLKİ AMİRLER de var. DEVLET EBET MÜDDET için bu tarz Adam gibi adam Bürokratlarımıza çok ihtiyacımız var. Allah onların sayıları arttırsın. VAROLSUNLAR....

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Akın HAZIROL
    7 ay önce
    Gazi Mustafa Kemal Atatürk ölümünden sonra başlayan bu yozlaşma bu döneme kadar gelindi, iktidardaki siyasi partilerin adamı olmadığın sürece işler her zaman ya ötlenmiş veya hasır altı yapılmıştır. Bir millet vekilin kartvizitindeki ( yakınımdır ) yazısına itibar edilmiştir. Bu sistem komple değiştirilmesi, riyakat lı insanlara bırakılması gerekir.